Ewa P. Porębska

Ewa P. Porębska

Ewa P. Porębska

Ewa P. Porębska architektka, międzynarodowa ekspertka, krytyczka, kuratorka architektury. Członkini opiniotwórczych gremiów w skali międzynarodowej – w tym Europejskiej Nagrody Architektonicznej imienia Miesa van der Rohe i European Prize for Urban Public Space. Jest inicjatorką powstania poświęconych mediom architektonicznym konferencji European Conference on Architecture & the Media organizowanych przez Fundację im. Miesa van der Rohe oraz Creative Europe (unijny program wsparcia sektorów kreatywnych i kultury).Współzałożycielka, a w latach  1994 – 2024 roku redaktor naczelna wiodącego polskiego miesięcznika o architekturze „Architektura-murator”. Autorka wielu publikacji na temat architektury, także opracowań w ramach programów badawczych oraz licznych wystaw, a w latach 1992-94 współautorka cyklu programów dla telewizji polskiej na temat współczesnej architektury. Mentorka programu mentoringowego Politechniki Warszawskiej oraz programu Top Woman in Real Estate.

W latach 2004 – 2017 poza działalnością na polu architektury pełniła funkcję wiceprezesa wydawnictwa Murator a następnie ZPR Media – jednej z największych spółek medialnych w Polsce, jako dyrektor zarządzająca była odpowiedzialna m.in. za czasopisma wnętrzarskie, podróżnicze i hobbystyczne.

W 2009 roku za współpracę w dziedzinie architektury między Polską a Holandią została uhonorowana przyznaniem aktu własności fragmentu stumetrowej ławki w Amsterdamie ”Space to take place”. W 2014 roku odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz ochrony ładu przestrzennego i rozwoju architektury. Jest laureatką najważniejszej w Polsce nagrody w dziedzinie architektury – Nagrody Honorowej SARP 2023.