Katarzyna Zawodna-Bijoch

Katarzyna Zawodna-Bijoch

Katarzyna Zawodna-Bijoch

Katarzyna Zawodna-Bijoch pełni funkcję prezesa biurowej spółki Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE). Jest odpowiedzialna za strategię oraz działania spółki w zakresie zrównoważonych i innowacyjnych inwestycji biurowych w dziesięciu miastach w Europie Środkowo-Wschodniej: Warszawie, Pradze, Budapeszcie, Bukareszcie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Katowicach i Gdańsku. Obecnie zarządza portfelem ok. 450 tys. mkw powierzchni biurowych.

Pod jej kierownictwem spółka biurowa Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej intensywnie się rozwija, zajmując pozycję lidera wśród regionalnych deweloperów. Od 2016 roku Skanska wynajęła ponad 600 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej i sprzedała 24 budynki za kwotę ponad 1,3 mld euro.

Od chwili powołania Katarzyny Zawodnej-Bijoch na jej obecne stanowisko, spółka inwestuje w sektor elastycznych powierzchni biurowych (przejęcie Business Link), jak również w zrówno­ważone i innowacyjne rozwiązania koncentrujące się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu  użytkowników przestrzeni oraz redukcji emisji dwutlenku węgla. Pod przewodnictwem Katarzyny Zawodnej-Bijoch spółka Skanska uruchomiła także system operacyjny Connected by Skanska, wdrożony w projektach realizowanych przez spółkę w Europie Środkowo-Wschodniej. 10 lat temu, jako jedna z pierwszych ekspertek,  wprowadziła też system certyfikacji LEED w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej, certyfikując budynki Skanska. Jako dyrektor generalna była również odpowiedzialna za decyzję o realizacji budynków biurowych Skanska zgodnie ze standardem WELL Building Standard™. Była to ważna decyzja biznesowa i kolejny krok w kierunku tworzenia nowoczesnych miejsc pracy.

Katarzyna aktywnie działa na rzecz poprawy standardów etycznych w regionie. Jest członkinią rad programowych ONZ Global Compact oraz Kongresu Obywatels­kiego – międzyśrodowiskowego projektu obywatelskiego promującego zrównoważony rozwój w Polsce.

Katarzyna posiada ponadto tytuł LEED Accredited Professional. Została uhonorowana wieloma prestiżowymi nagrodami w dziedzinie budownictwa. W uznaniu jej osiągnięć zawodowych i w dziedzinie przywództwa przyznano jej również członkostwo programu RICS.