Joanna Plaisant

Joanna Plaisant

Joanna Plaisant

Impostor syndrome – syndrom oszusta.

Osiągnięcie sukcesu zazwyczaj wzbija nas na wyżyny, dodaje energii i napędza do dalszego działania. Jednak często potrafi być też doświadczeniem wywołującym niepokój.

Wiele osób osiąga niesamowite sukcesy, realizuje projekty, które przekraczają wcześniej założone przez nich możliwości, jednocześnie w tym samym czasie przeżywając miażdżący „syndrom oszustki’ – impostor syndrom.

Badanie KPMG wykazało, że 75% kobiet na stanowiskach kierowniczych w różnych branżach doświadczyło w swojej karierze zawodowej syndromu oszustki, czyli poczucia nieadekwatności i zwątpienia, które sprawia, że stale wątpią, czy mają wystarczające kwalifikacje do danego stanowiska. Pomimo wykształcenia, certyfikatów i szkoleń trudno im czuć się komfortowo ze sobą i dostrzegać swoją wartość. Dlatego też zazwyczaj pracują długie godziny, aby się wykazać, boją się zadawać pytania lub prosić o pomoc, unikają zabierania głosu.

Skąd bierze się syndrom oszustki? Dlaczego „dopada” częściej kobiety? Jak pomóc sobie w pozbyciu się go na zawsze?

 

Joanna Plaisant – Strategic Partnership & Sustainability Associate Director, ESG Lead w polskim oddziale Arcadis, światowego lidera usług w zakresie inżynierii lądowej. Dołączając do zespołu w grudniu 2020 roku, Joanna koncentruje się na rozwoju działalności firmy w kierunku B2B oraz współpracy z inwestorami zagranicznymi oraz podmiotami ze sfery publicznej. Zajmuje się również się tworzeniem i promocją portfolio usług Arcadis w obszarze zrównoważonego rozwoju.

Od roku 2012 do 2020 Joanna Plaisant pełniła funkcję Country Managera w organizacji Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS). Jej zadaniem był rozwój organizacji, współpraca z lokalnymi instytucjami, promowanie standardów zawodowych i etycznych RICS, opracowywanie strategii wdrażania standardów w Polsce oraz wspieranie sieci profesjonalistów RICS w Polsce. Była również zaangażowana we wdrażanie standardów organizacji w Izraelu oraz Turcji.

Joanna jest prawnikiem, mediatorem oraz pośrednikiem z międzynarodowym, czternastoletnim doświadczeniem, zdobytym w organizacjach związanych z rynkiem nieruchomości oraz firmach franczyzowych. Ukończyła prawo na UKSW w Warszawie. Jest także absolwentką Studium Generale Europa przy Instytucie Nauki o Polityce i Administracji UKSW. Po uzyskaniu tytułu magistra wyjechała do Berlina, gdzie na Uniwersytecie Humboldta zdobyła LLM, międzynarodowy tytuł magistra prawa. Podczas pobytu w Berlinie współpracowała z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w departamencie Doradztwa Europejskiego.